  • Mfr # C09701352500S
  • Zoro # G501843493
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.135 in
Large Outside Dia.
0.97 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C09701352500S
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.135 in
Large Outside Dia.
0.97 in
Compressed Length
1.66 in
For Rod Size
7/10 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
103.4 lb
Wire Diameter
0.14 in
Outside Diameter
0.97 in
Inside Diameter
0.7 in
Free Length
2 1/2 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
82.7 lb/in
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.838 in