  • Mfr # C09701351750S
  • Zoro # G601843508
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.135 in
Large Outside Dia.
0.97 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09701351750S
Overall Length
1 3/4 in
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.135 in
Large Outside Dia.
0.97 in
Compressed Length
1.19 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
109.05 lb
For Rod Size
7/10 in
Outside Diameter
0.97 in
Inside Diameter
0.7 in
Wire Diameter
0.14 in
Compatible Rod Size
Free Length
1 3/4 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
124.6 lb/in
Load (Lbs.)
69.32 lb
Finish
Plain
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.556 in