Compression Spring, Music Wire, PK10, C09751122500M
  • Mfr # C09751122500M
  • Zoro # G3325100
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
1.64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C09751122500M
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
1.64 in
Wire Diameter
0.11 in
Free Length
2 1/2 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
0.98 in
Inside Diameter
0.76 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
44.6 lb/in
Color
Gray
Item
Compression Spring
Finish
Oil
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Deflection @ Load
0.86 in