Compression Spring, Music Wire, PK10, C09751481500M
  • Mfr # C09751481500M
  • Zoro # G3325423
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.148 in
Compressed Length
1.19 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09751481500M
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.148 in
Compressed Length
1.19 in
Wire Diameter
0.15 in
Inside Diameter
0.68 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
0.98 in
Free Length
1 1/2 in
Spring Rate
268.4 lb/in
Deflection @ Load
0.31 in