Compression Spring, Music Wire, PK10, C09751623500M
  • Mfr # C09751623500M
  • Zoro # G3325642
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.162 in
Compressed Length
2.81 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
C09751623500M
Overall Length
3 1/2 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.162 in
Compressed Length
2.81 in
Inside Diameter
0.66 in
Free Length
3 1/2 in
Outside Diameter
0.98 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.16 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
153.7 lb/in
Color
Gray
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.69 in