Compression Spring, Music Wire, PK10, C09751621500M
  • Mfr # C09751621500M
  • Zoro # G3325773
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.162 in
Compressed Length
1.25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C09751621500M
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.162 in
Compressed Length
1.25 in
Outside Diameter
0.98 in
Wire Diameter
0.16 in
Compatible Rod Size
Free Length
1 1/2 in
Inside Diameter
0.66 in
Spring Rate
415.2 lb/in
Color
Gray
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
End Type
Closed, Ground
Finish
Oil
Deflection @ Load
0.25 in