Compression Spring, Music Wire, PK10, C12251482500M
  • Mfr # C12251482500M
  • Zoro # G3328302
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.148 in
Compressed Length
1.72 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C12251482500M
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.148 in
Compressed Length
1.72 in
Inside Diameter
0.93 in
Free Length
2 1/2 in
Wire Diameter
0.15 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
1.23 in
Spring Rate
86.1 lb/in
Color
Gray
Wire Type
Round
Finish
Oil
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.78 in