Compression Spring, Music Wire, PK10, C14601483000M
  • Mfr # C14601483000M
  • Zoro # G3329468
Outside Dia.
1.46 in
Wire Dia.
0.148 in
Compressed Length
1.88 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C14601483000M
Overall Length
3 in
Outside Dia.
1.46 in
Wire Dia.
0.148 in
Compressed Length
1.88 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
1.16 in
Outside Diameter
1.46 in
Wire Diameter
0.15 in
Free Length
3 in
Spring Rate
50.6 lb/in
Color
Gray
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
1.12 in