Compression Spring, Music Wire, PK10, C14601624500M
  • Mfr # C14601624500M
  • Zoro # G3329781
Outside Dia.
1.46 in
Wire Dia.
0.162 in
Compressed Length
2.91 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C14601624500M
Overall Length
4 1/2 in
Outside Dia.
1.46 in
Wire Dia.
0.162 in
Compressed Length
2.91 in
Free Length
4 1/2 in
Inside Diameter
1.14 in
Outside Diameter
1.46 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.16 in
Spring Rate
45.7 lb/in
Color
Gray
End Type
Closed, Ground
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Deflection @ Load
1.59 in