Compression Spring, Music Wire, PK10, C16871774500M
  • Mfr # C16871774500M
  • Zoro # G3330393
Free Shipping & Returns
Outside Dia.
1.687 in
Wire Dia.
0.177 in
Compressed Length
2.85 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
C16871774500M
Overall Length
4 1/2 in
Outside Dia.
1.687 in
Wire Dia.
0.177 in
Compressed Length
2.85 in
Inside Diameter
1.34 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
1.69 in
Wire Diameter
0.18 in
Free Length
4 1/2 in
Spring Rate
49.1 lb/in
Color
Gray
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
1.65 in