Compression Spring, Music Wire, PK15, C04550391000M
  • Mfr # C04550391000M
  • Zoro # G3313602
Key Features
Type
Heavy Duty
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.455 in
Wire Dia.
0.039 in
Compressed Length
0.47 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C04550391000M
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.455 in
Wire Dia.
0.039 in
Compressed Length
0.47 in
Inside Diameter
0.38 in
Free Length
1 in
Outside Diameter
0.46 in
Wire Diameter
0.04 in
Compatible Rod Size
3/8 in
Details
Type
Heavy Duty
Material
Spring Wire
Spring Rate
11.7 lb/in
Color
Gray
Deflection @ Load
0.53 in