Compression Spring Music Wire, PK5, C01250181250M
  • Mfr # C01250181250M
  • Zoro # G501845626
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01250181250M
Overall Length
1 1/4 in
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.125 in
Compressed Length
0.76 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
3.14 lb
Inside Diameter
0.09 in
Wire Diameter
0.02 in
Compatible Rod Size
3/32 in
Outside Diameter
0.13 in
Free Length
1 1/4 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
5 lb/in
End Type
Squared and Not Ground
Wire Type
Round
Finish
Oil
Item
Compression Spring
Load (Lbs.)
2.44 lb
Deflection @ Load
0.486 in