Compression Spring Music Wire, PK5, C01250230250M
  • Mfr # C01250230250M
  • Zoro # G901845646
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01250230250M
Overall Length
1/4 in
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.125 in
Compressed Length
0.19 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
9.5 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.13 in
Compatible Rod Size
5/64 in
Free Length
1/4 in
Wire Diameter
0.02 in
Inside Diameter
0.08 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
76 lb/in
Finish
Oil
Load (Lbs.)
4.76 lb
Load @ Solid (Lbs.)
4.76 lb
End Type
Closed, Ground
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.063 in