Compression Spring Music Wire, PK5, C01250230690M
  • Mfr # C01250230690M
  • Zoro # G501845688
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01250230690M
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.125 in
Compressed Length
0.48 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
7.59 lb
Outside Diameter
0.13 in
Inside Diameter
0.08 in
Compatible Rod Size
5/64 in
Wire Diameter
0.02 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
22 lb/in
Finish
Oil
Load @ Solid (Lbs.)
4.63 lb
Load (Lbs.)
4.63 lb
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Wire Type
Round
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.211 in