Compression Spring Music Wire, PK5, C01250230630M
  • Mfr # C01250230630M
  • Zoro # G001845706
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01250230630M
Overall Length
5/8 in
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.125 in
Compressed Length
0.44 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
7.88 lb
Inside Diameter
0.08 in
Free Length
5/8 in
Wire Diameter
0.02 in
Outside Diameter
0.13 in
Compatible Rod Size
5/64 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
25 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
4.76 lb
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Load (Lbs.)
4.76 lb
Deflection @ Load
0.191 in