Compression Spring Music Wire, PK5, C01480180313M
  • Mfr # C01480180313M
  • Zoro # G801845555
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.148 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01480180313M
Overall Length
5/16 in
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.148 in
Compressed Length
0.18 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.38 lb
Wire Diameter
0.02 in
Free Length
5/16 in
Inside Diameter
0.11 in
Outside Diameter
0.15 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
15.2 lb/in
Deflection @ Load
0.137 in