Compression Spring Music Wire, PK5, C01480180375S
  • Mfr # C01480180375S
  • Zoro # G201841768
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.148 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01480180375S
Overall Length
3/8 in
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.148 in
Compressed Length
0.23 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.94 lb
Free Length
3/8 in
Inside Diameter
0.11 in
Outside Diameter
0.15 in
Wire Diameter
0.02 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
10.3 lb/in
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Finish
Plain
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Load (Lbs.)
1.55 lb
End Type
Squared and Not Ground
Load @ Solid (Lbs.)
1.55 lb
Deflection @ Load
0.15 in