Compression Spring Music Wire, PK5, C01480180500S
  • Mfr # C01480180500S
  • Zoro # G201841737
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.148 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01480180500S
Overall Length
1/2 in
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.148 in
Compressed Length
0.29 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.87 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.02 in
Outside Diameter
0.15 in
Inside Diameter
0.11 in
Free Length
1/2 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
7.5 lb/in
Load (Lbs.)
1.55 lb
Wire Type
Round
Load @ Solid (Lbs.)
1.55 lb
Finish
Plain
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Deflection @ Load
0.207 in