Compression Spring Music Wire, PK5, C01480180813S
  • Mfr # C01480180813S
  • Zoro # G301841910
Key Features
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.148 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01480180813S
Country of Origin
China
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.148 in
Compressed Length
0.47 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.83 lb
For Rod Size
Compatible Rod Size
7/64 in
Outside Diameter
0.15 in
Wire Diameter
0.02 in
Free Length
Inside Diameter
0.11 in
Details
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
4.5 lb/in
Deflection @ Load
0.344 in