Compression Spring Music Wire, PK5, C01480181250S
  • Mfr # C01480181250S
  • Zoro # G401841964
Key Features
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.148 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01480181250S
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
1 1/4 in
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.148 in
Compressed Length
0.72 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.82 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.11 in
Free Length
1 1/4 in
Outside Diameter
0.15 in
Wire Diameter
0.02 in
Compatible Rod Size
7/64 in
Details
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
2.9 lb/in
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Load (Lbs.)
1.55 lb
Finish
Plain
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Deflection @ Load
0.531 in