Compression Spring Music Wire, PK5, C01560130750S
  • Mfr # C01560130750S
  • Zoro # G201841775
Outside Dia.
0.156 in
Wire Dia.
0.013 in
Large Outside Dia.
0.156 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01560130750S
Overall Length
3/4 in
Outside Dia.
0.156 in
Wire Dia.
0.013 in
Large Outside Dia.
0.156 in
Compressed Length
0.32 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.51 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.13 in
Compatible Rod Size
1/8 in
Outside Diameter
0.16 in
Wire Diameter
0.01 in
Free Length
3/4 in
Spring Rate
1.4 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Item
Compression Spring
Load (Lbs.)
0.58 lb
Finish
Plain
End Type
Squared and Not Ground
Load @ Solid (Lbs.)
0.58 lb
Deflection @ Load
0.428 in