Compression Spring Music Wire, PK5, C01560200560S
  • Mfr # C01560200560S
  • Zoro # G701842869
Outside Dia.
0.156 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.156 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01560200560S
Overall Length
9/16 in
Outside Dia.
0.156 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.156 in
Compressed Length
0.34 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.57 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.16 in
Wire Diameter
0.02 in
Compatible Rod Size
1/8 in
Free Length
9/16 in
Inside Diameter
0.12 in
Spring Rate
9.2 lb/in
End Type
Squared and Not Ground
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.217 in