Compression Spring Music Wire, PK5, C01560201250S
  • Mfr # C01560201250S
  • Zoro # G001843016
Key Features
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.156 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.156 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C01560201250S
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
1 1/4 in
Outside Dia.
0.156 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.156 in
Compressed Length
0.65 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.98 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.12 in
Outside Diameter
0.16 in
Compatible Rod Size
1/8 in
Free Length
1 1/4 in
Wire Diameter
0.02 in
Details
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
3.2 lb/in
Deflection @ Load
0.602 in