Compression Spring Music Wire, PK5, C01560201560S
  • Mfr # C01560201560S
  • Zoro # G401842954
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.156 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.156 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01560201560S
Outside Dia.
0.156 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.156 in
Compressed Length
0.93 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.56 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.12 in
Free Length
Outside Diameter
0.16 in
Compatible Rod Size
1/8 in
Wire Diameter
0.02 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
2 lb/in
Deflection @ Load
0.627 in