Compression Spring Music Wire, PK5, C01560201500S
  • Mfr # C01560201500S
  • Zoro # G001842965
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.156 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.156 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01560201500S
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
0.156 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.156 in
Compressed Length
0.9 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.5 lb
Free Length
1 1/2 in
Outside Diameter
0.16 in
Inside Diameter
0.12 in
Wire Diameter
0.02 in
Compatible Rod Size
1/8 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
3.3 lb/in
End Type
Squared and Not Ground
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Deflection @ Load
0.596 in