Compression Spring Music Wire, PK5, C01880230250S
  • Mfr # C01880230250S
  • Zoro # G501844704
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01880230250S
Overall Length
1/4 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.15 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
3.12 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.02 in
Free Length
1/4 in
Outside Diameter
0.19 in
Compatible Rod Size
9/64 in
Inside Diameter
0.14 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
25 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Item
Compression Spring
End Type
Closed, Ground
Finish
Plain
Deflection @ Load
0.099 in