Compression Spring Music Wire, PK5, C01880230810S
  • Mfr # C01880230810S
  • Zoro # G001844396
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01880230810S
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.46 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.87 lb
Inside Diameter
0.14 in
Wire Diameter
0.02 in
Outside Diameter
0.19 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
7.1 lb/in
Deflection @ Load
0.35 in