Compression Spring Music Wire, PK5, C01880232000S
  • Mfr # C01880232000S
  • Zoro # G201844424
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01880232000S
Overall Length
2 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
1.06 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.65 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.19 in
Inside Diameter
0.14 in
Wire Diameter
0.02 in
Free Length
2 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
2.6 lb/in
End Type
Closed, Ground
Finish
Plain
Load (Lbs.)
2.48 lb
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.936 in