Compression Spring Music Wire, PK5, C01880231220S
  • Mfr # C01880231220S
  • Zoro # G601844413
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01880231220S
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.64 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.59 lb
Inside Diameter
0.14 in
Outside Diameter
0.19 in
Wire Diameter
0.02 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
4.2 lb/in
Item
Compression Spring
Load @ Solid (Lbs.)
2.48 lb
Finish
Plain
Load (Lbs.)
2.48 lb
Deflection @ Load
0.584 in