Compression Spring Music Wire, PK5, C01880230560S
  • Mfr # C01880230560S
  • Zoro # G001844327
Key Features
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C01880230560S
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
9/16 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.29 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.57 lb
Free Length
9/16 in
Compatible Rod Size
9/64 in
Inside Diameter
0.14 in
Outside Diameter
0.19 in
Wire Diameter
0.02 in
Details
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
9.2 lb/in
Load (Lbs.)
2.48 lb
Load @ Solid (Lbs.)
2.48 lb
Deflection @ Load
0.271 in