Compression Spring Music Wire, PK5, C01880230875S
  • Mfr # C01880230875S
  • Zoro # G701844368
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01880230875S
Overall Length
7/8 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.48 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.76 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.19 in
Inside Diameter
0.14 in
Free Length
7/8 in
Wire Diameter
0.02 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
6.3 lb/in
Finish
Plain
Deflection @ Load
0.393 in