Compression Spring Music Wire, PK5, C01880230875M
  • Mfr # C01880230875M
  • Zoro # G101843022
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01880230875M
Overall Length
7/8 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.44 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
3.31 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.14 in
Wire Diameter
0.02 in
Free Length
7/8 in
Outside Diameter
0.19 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
7.6 lb/in
Item
Compression Spring
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Load (Lbs.)
3.31 lb
Finish
Oil
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.437 in