Compression Spring Music Wire, PK5, C01880230250M
  • Mfr # C01880230250M
  • Zoro # G001843085
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01880230250M
Overall Length
1/4 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.14 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
3.75 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.19 in
Wire Diameter
0.02 in
Free Length
1/4 in
Compatible Rod Size
9/64 in
Inside Diameter
0.14 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
30 lb/in
Finish
Oil
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Load @ Solid (Lbs.)
3.31 lb
Deflection @ Load
0.11 in