Compression Spring Music Wire, PK5, C01880300500M
  • Mfr # C01880300500M
  • Zoro # G601843386
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.03 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01880300500M
Overall Length
1/2 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.03 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.38 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
7.5 lb
Outside Diameter
0.19 in
Inside Diameter
0.13 in
Wire Diameter
0.03 in
Free Length
1/2 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
30 lb/in
Item
Compression Spring
Load @ Solid (Lbs.)
3.69 lb
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Finish
Oil
Load (Lbs.)
3.69 lb
Deflection @ Load
0.123 in