Compression Spring Music Wire, PK5, C01880302750M
  • Mfr # C01880302750M
  • Zoro # G001843450
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.03 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01880302750M
Overall Length
2 3/4 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.03 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
1.74 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
9.35 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.03 in
Inside Diameter
0.13 in
Outside Diameter
0.19 in
Free Length
2 3/4 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
6.8 lb/in
Deflection @ Load
1.012 in