Compression Spring Music Wire, PK5, C01880301220M
  • Mfr # C01880301220M
  • Zoro # G901843468
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.03 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01880301220M
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.03 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.79 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
9.76 lb
Wire Diameter
0.03 in
Outside Diameter
0.19 in
Inside Diameter
0.13 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
16 lb/in
End Type
Closed, Ground
Finish
Oil
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Load (Lbs.)
6.88 lb
Deflection @ Load
0.43 in