Compression Spring Music Wire, PK5, C01880301630M
  • Mfr # C01880301630M
  • Zoro # G701843507
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.03 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01880301630M
Overall Length
1 5/8 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.03 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
1.01 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
8.97 lb
Wire Diameter
0.03 in
Free Length
1 5/8 in
Outside Diameter
0.19 in
Inside Diameter
0.13 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
11 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Load @ Solid (Lbs.)
6.88 lb
Load (Lbs.)
6.88 lb
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.625 in