Compression Spring Music Wire, PK5, C01880300750M
  • Mfr # C01880300750M
  • Zoro # G201843359
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.03 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01880300750M
Overall Length
3/4 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.03 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.49 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
8.63 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.03 in
Free Length
3/4 in
Inside Diameter
0.13 in
Outside Diameter
0.19 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
23 lb/in
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.259 in