Compression Spring Music Wire, PK5, C02180100563S
  • Mfr # C02180100563S
  • Zoro # G901844526
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.218 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C02180100563S
Overall Length
9/16 in
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.218 in
Compressed Length
0.14 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.12 lb
Inside Diameter
0.2 in
Free Length
9/16 in
Wire Diameter
0.01 in
Outside Diameter
0.22 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
0.4 lb/in
Load (Lbs.)
0.17 lb
End Type
Squared and Not Ground
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Deflection @ Load
0.426 in