Compression Spring Music Wire, PK5, C02180100875S
  • Mfr # C02180100875S
  • Zoro # G101844579
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.218 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C02180100875S
Overall Length
7/8 in
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.218 in
Compressed Length
0.2 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.11 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.2 in
Free Length
7/8 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.01 in
Outside Diameter
0.22 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
0.3 lb/in
Deflection @ Load
0.674 in