Compression Spring Music Wire, PK5, C02180101000S
  • Mfr # C02180101000S
  • Zoro # G301844546
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.218 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C02180101000S
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.218 in
Compressed Length
0.23 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.11 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.22 in
Wire Diameter
0.01 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.2 in
Free Length
1 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
0.2 lb/in
Wire Type
Round
Load @ Solid (Lbs.)
0.17 lb
End Type
Squared and Not Ground
Deflection @ Load
0.774 in