Compression Spring Music Wire, PK5, C02180100313S
  • Mfr # C02180100313S
  • Zoro # G801844428
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.218 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C02180100313S
Overall Length
5/16 in
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.218 in
Compressed Length
0.09 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.12 lb
Free Length
5/16 in
Outside Diameter
0.22 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.2 in
Wire Diameter
0.01 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
0.8 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
0.17 lb
End Type
Squared and Not Ground
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Load (Lbs.)
0.17 lb
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.228 in