Compression Spring Music Wire, PK5, C02180100750S
  • Mfr # C02180100750S
  • Zoro # G801844558
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.218 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C02180100750S
Overall Length
3/4 in
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.218 in
Compressed Length
0.18 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.11 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.22 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.2 in
Wire Diameter
0.01 in
Free Length
3/4 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
0.3 lb/in
Wire Type
Round
Finish
Plain
Item
Compression Spring
Load @ Solid (Lbs.)
0.17 lb
Load (Lbs.)
0.17 lb
End Type
Squared and Not Ground
Deflection @ Load
0.575 in