Compression Spring Music Wire, PK5, C02180130563M
  • Mfr # C02180130563M
  • Zoro # G801844671
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.013 in
Large Outside Dia.
0.218 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C02180130563M
Overall Length
9/16 in
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.013 in
Large Outside Dia.
0.218 in
Compressed Length
0.17 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.27 lb
For Rod Size
Free Length
9/16 in
Compatible Rod Size
3/16 in
Outside Diameter
0.22 in
Inside Diameter
0.19 in
Wire Diameter
0.01 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
1 lb/in
Deflection @ Load
0.39 in