Compression Spring Music Wire, PK5, C02180131250M
  • Mfr # C02180131250M
  • Zoro # G701844580
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.013 in
Large Outside Dia.
0.218 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C02180131250M
Overall Length
1 1/4 in
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.013 in
Large Outside Dia.
0.218 in
Compressed Length
0.35 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.26 lb
Inside Diameter
0.19 in
Wire Diameter
0.01 in
Compatible Rod Size
3/16 in
Free Length
1 1/4 in
Outside Diameter
0.22 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
0.4 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
0.37 lb
Finish
Oil
Load (Lbs.)
0.37 lb
End Type
Squared and Not Ground
Deflection @ Load
0.901 in