Compression Spring Music Wire, PK5, C02180130875M
  • Mfr # C02180130875M
  • Zoro # G801844633
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.013 in
Large Outside Dia.
0.218 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C02180130875M
Overall Length
7/8 in
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.013 in
Large Outside Dia.
0.218 in
Compressed Length
0.25 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.26 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.22 in
Inside Diameter
0.19 in
Free Length
7/8 in
Wire Diameter
0.01 in
Compatible Rod Size
3/16 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
0.6 lb/in
Deflection @ Load
0.621 in