Compression Spring Music Wire, PK5, C02180131000M
  • Mfr # C02180131000M
  • Zoro # G001844587
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.013 in
Large Outside Dia.
0.218 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C02180131000M
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.013 in
Large Outside Dia.
0.218 in
Compressed Length
0.28 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.26 lb
Free Length
1 in
Inside Diameter
0.19 in
Compatible Rod Size
3/16 in
Wire Diameter
0.01 in
Outside Diameter
0.22 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
0.5 lb/in
End Type
Squared and Not Ground
Deflection @ Load
0.716 in