Compression Spring Music Wire, PK5, C02190200410M
  • Mfr # C02190200410M
  • Zoro # G201844707
Key Features
Type
Precision
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.219 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.219 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C02190200410M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
Outside Dia.
0.219 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.219 in
Compressed Length
0.21 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.99 lb
Compatible Rod Size
3/16 in
Wire Diameter
0.02 in
Free Length
Inside Diameter
0.18 in
Outside Diameter
0.22 in
Details
Type
Precision
Material
Spring Wire
Spring Rate
9.7 lb/in
End Type
Squared and Not Ground
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Wire Type
Round
Finish
Oil
Deflection @ Load
0.2 in