Compression Spring Music Wire, PK5, C02190200560M
  • Mfr # C02190200560M
  • Zoro # G601844710
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.219 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.219 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C02190200560M
Overall Length
9/16 in
Outside Dia.
0.219 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.219 in
Compressed Length
0.25 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.18 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.18 in
Wire Diameter
0.02 in
Outside Diameter
0.22 in
Free Length
9/16 in
Compatible Rod Size
3/16 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
4.2 lb/in
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Load (Lbs.)
1.29 lb
Load @ Solid (Lbs.)
1.29 lb
Finish
Oil
End Type
Squared and Not Ground
Deflection @ Load
0.307 in