Compression Spring Music Wire, PK5, C02190201250M
  • Mfr # C02190201250M
  • Zoro # G701844696
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.219 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.219 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C02190201250M
Overall Length
1 1/4 in
Outside Dia.
0.219 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.219 in
Compressed Length
0.47 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.56 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.22 in
Compatible Rod Size
3/16 in
Inside Diameter
0.18 in
Free Length
1 1/4 in
Wire Diameter
0.02 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
2.5 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Load (Lbs.)
1.94 lb
Finish
Oil
Load @ Solid (Lbs.)
1.94 lb
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.776 in